Zadzwoń do nas Jak dojechać

O Pijalni

Krakowska Pijalnia Zdrojowa

Krakowska Pijalnia Zdrojowa to nowoczesny obiekt z ponad stuletnimi tradycjami, w którym uraczysz się  wysokozmineralizowaną, naturalną wodą mineralną!

Znajdziesz nas w malowniczym Parku Zdrojowym, znajdującym się w centrum Krakowa przy jednym z najruchliwszych węzłów komunikacyjnych – rondzie Antoniego Matecznego, które nosi imię odkrywcy naszych źródeł. To idealne miejsce aby zrelaksować się i odpocząć od zgiełku miasta w towarzystwie przyrody, delektując się wspaniałym smakiem naszej naturalnej wody mineralnej.

Odwiedź nas w centrum Krakowa

Krakowska Pijalnia Zdrojowa usytuowana jest w sąsiedztwie historycznego budynku uzdrowiska Antoniego Matecznego. Podobnie jak przed wiekiem kuracjusze uzdrowiskowego zakładu balneologicznego, tak dziś i Ty możesz doświadczyć walorów naturalnej wody mineralnej. Skorzystaj z naszego zaproszenia i odwiedź nas w centrum Krakowa. Odkryj zalety wysokozmineralizowanej, naturalnej wody mineralnej "Mateczny Zdrój"!

Krakowska Pijalnia Zdrojowa to również miejsce spotkań oraz imprez kulturalnych. Naszym celem jest przywołanie czasów świetności uzdrowiska Antoniego Matecznego, kiedy Park Zdrojowy służył nie tylko kuracjuszom ale również mieszkańcom Podgórza oraz sąsiadującego z nim wtedy Krakowa.

Obiekt z ponad stuletnią tradycją, w którym uraczysz się  wysokozmineralizowaną, naturalną wodą mineralną!

Nawiązanie do przełomu XIX i XX wieku

Eleganckie wnętrza pijalni oraz grafiki produktów nawiązują do przełomu XIX i XX wieku – okresu odkrycia naszych źródeł przez Antoniego Matecznego. Był to czas, kiedy w sztuce panowała secesja. Odwiedzając Krakowską Pijalnie Zdrojową możesz poczuć niezwykłą atmosferę przełomu wieków i oddać się degustacji naturalnej wody mineralnej podanej w gustownych pijałkach, bądź kubkach, w otoczeniu parkowej przyrody. Możliwy jest również zakup wody butelkowanej, rozlewanej na miejscu, w specjalnie przeszklonych pomieszczeniach umożliwiających obserwowanie całego procesu produkcyjnego.

Kim był Antoni Mateczny

Jeden z ojców polskiej balneologii, pierwotnie Anton Matečzny

Czech z pochodzenia - osiedlił się w Podgórzu (będącym wtedy osobnym miastem, dziś dzielnicą Krakowa) pod koniec XIX wieku.
W 1898 r., niespodziewanie podczas prac budowlanych natrafił na specyficzne w zapachu źródła wody siarczanowej. Jako stały bywalec czeskich uzdrowisk, doskonale zdawał sobie sprawę z niezwykłej wagi swojego odkrycia. Po potwierdzeniu leczniczych właściwości wody w c.k. Zakładzie Powszechnym Do Badania Środków Spożywczych, już w 1905 r. utworzył własne uzdrowisko, które cieszyło się ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Podgórza. Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej Antoniego Matecznego, podobnie jak dziś Krakowska Pijalnia Zdrojowa, położony był w otoczeniu zielonego Parku Zdrojowego, w którym znajdowały się alejki z ławeczkami, altany,
a nawet malowniczy staw rybny z przerzuconym nad nim mostkiem. Gościli tu mieszkańcy Krakowa i okolic, artystyczna młodopolska bohema, a nawet takie sławy jak baron Götz-Okocimski, czy arcyksiążę Habsburg z Żywca.

Wdrożenie innowacyjnej technologii uzdatniania wód mineralnych ze złoża Mateczny w oparciu o wyniki zrealizowanych prac badawczych.

Wdrożenie innowacyjnej technologii uzdatniania wód mineralnych ze złoża Mateczny
w oparciu o wyniki zrealizowanych prac badawczych

Cel projektu: Udostępnienie naturalnie zdrowej wody mineralnej ze złoża Mateczny, o unikatowych na skalę światową cechach, które wynikają z zawartych w niej biopierwiastków i minerałów oraz proporcji jakie zachowują między sobą.